אבטחת אישים – על הראש של מי שומר שומר הראש?

אין ספק, כי עם השנים, הלך והתמקצע תחום אבטחת אישים ישראל, וכיום, הוא אינו מתייחס רק לאבטחת שלומם של פוליטיקאים ושרים מקומיים, אלא גם לשמירה על שלומם של סלבס המבקרים בישראל. נכון, קשה למצוא בישראל פאפארצי חצופים כמו באיטליה או בארה"ב למשל, אבל אבטחת אישים מטרתה להבטיח לא רק שהאישיות המאובטחת לא תינזק, אלא אף שפרטיותה לא תיפגע על ידי מעריצים מתלהבים ואוהבים מידי.

אנשים רבים, מעצם כהונתם בתפקיד כלשהו או מעצם נשיאתם בתואר כלשהו, חשופים לעינו הפקוחה של הציבור, לביקורת המופנית אליהם, וכן, באופן עצוב למדי, גם לניסיונות לפגוע בהם, בין אם בחדרי חדרים ובין אם בפומבי, באופן ראוותני.

רמת אבטחת אישים שמסביב לכל אישיות, עשויה להיקבע על פי מספר קריטריונים, שבראשם – דרגת בכירותה של האישיות. כך, לדוגמה, ראש הממשלה יזכה באבטחה רבה יותר הכוללת מספר מאבטחים מיומנים מסביבו, בעוד ששר, יזכה רק לאבטחה של מאבטח אחד או שניים.

רמת האבטחה מוכתבת גם על פי דרגת הסיכון בה מצויה האישיות. דרך שאלות כגון – האם קיים איום ממשי לשלום האישיות, האם קיים מידע מודיעיני מבוסס על כך, האם מדובר בתקופה של מתיחות וכד', ייקבע היקף אבטחת אישים הנדרש לכל אחד מהאישים שאת שלומם יש להבטיח ולאבטח. על אבטחת הפוליטיקאים ואנשי הצבא, מבוצעת על ידי מאבטחים של השב"כ.

סוג נוסף של אבטחת אישים שהפך לנפוץ מאד בשנים האחרונות בישראל, הוא אבטחתם של סלבריטאים. בדרנים, שחקנים, קומיקאים, זמרים וכד', המגיעים אל ישראל, זוכים לקבלת פנים חמה, לעיתים, חמה מידי. אבטחת אישים מסוג זה מוצעת ומבוצעת על ידי חברות האבטחה הפרטיות. במסגרת פרויקט אבטחה כזה, מוצמד לסלב מאבטח אשר מלווה אותו לאורך כל שהותו בישראל. האבטחה מסוג זה מאפשרת לאושיה לחצות קהלים הומי אדם, ולהסתובב במקומות ציבוריים, מבלי שיצטרכו להיות מוטרדים על ידי מעריצים נלהבים מידי.

הסוג האחרון של אבטחת אישים הנפוץ כיום, הוא אבטחת אנשי עסקים. לעיתים קרובות, נתקלים אנשי עסקים באנשים שאינם רואים את פעילותם בעין יפה, ואף חשים עצמם נפגעים ממנה אישית. שירותי אבטחת אישים מאפשרים לאנשי העסקים הללו לחוש מוגנים בכל מקום אליו הם מגיעים. גם סוג זה של אבטחת אישים מוצע ומבוצע על ידי חברות אבטחה פרטיות.